BLOG PODRÓŻNICZY




Blog ➧ Pałace z Baśni 1001 Nocy - bajkowe noclegi w Fezie

2017-01-25 00:22



Marzyliście kiedyś o zamieszkaniu w pałacu rodem z Baśni 1001 Nocy? O puszystych dywanach, pufach, ukrytych ogrodach i miękkim świetle sączącym się przez kolorowe witraże? Mam dla Was dobrą wiadomość. Możecie zaspokoić swoje dziecięce i te bardziej dorosłe marzenia i zamieszkać w wiekowych pałacach Mahrebu. I co najlepsze, nie zrujnuje to Waszego wakacyjnego budżetu.  

Ukryty skarb

Riad i Dar, dwa tradycyjne typy marokańskich domów, spotykanych w wiekowych medinach takich miast  jak Fez czy Marakesz, z zewnątrz często wyglądają  jak ruina. Zazwyczaj nie sposób też powiedzieć gdzie zaczyna się jakiś budynek, a gdzie kończy bo w gęstej  plątaninie uliczek często widoczna jest tylko jedna ściana, maleńkie drzwi w ciemnym zaułku lub maleńkie, zakratowane okienko. Prawdziwego szoku doświadczamy przekraczając próg takiego domu. Z chaosu i brudu targowych uliczek wchodzimy do przestrzeni pełnej baśniowego przepychu. Za grubymi murami zostawiamy cały zgiełk. Niepozorny z zewnątrz budynek kryje w swym wnętrzu pałac, z pięknym patio z fontanną lub niewielkim ogrodem pełnym drzewek pomarańczowych. W środku zaskoczą nas też bogato zdobione meble, stosy poduszek w żywych barwach , koronkowe stiuki, ogromne lustra w srebrnych ramach i misterne mozaikami.  

Jak wygląda tradycyjny Riad i Dar?

Tradycyjne domy marokańskie mają po kilka pięter, wewnętrzny ogród (riad) lub patio (dar) i taras na dachu, który pełnił funkcję sypialni w gorące dni . Środkowa, otwarta przestrzeń domu, często używana jako salon, może mieć bardzo wysoki, zdobiony dach lub nie mieć go wcale. Otwór w dachu zakryty jest wówczas przeszkleniem lub częściej, jakąś płachtą. Wszystkie drzwi i okna otwierają się na atrium. Okna niemal nigdy nie wychodzą na ulicę, w środku bywa więc ciemno. W starszych domach występuje często wewnętrzny balkonik wychodzący na patio.    

 

Pałace Fezu

W Fezie mieszkaliśmy kilka razy i z czystym sercem możemy Wam polecić trzy cudowne miejsca, które pobudzą Wasze zmysły.  

Dar El Ma

Przestronny, jasny dom schowany w cichym zaułku między dwoma głównymi ulicami mediny. Spośród Riadów, które odwiedziliśmy ten urządzony był najskromniej, ale z dużym smakiem. W Dar el Ma czuliśmy się jak w domu. Do  wynajęcia są tu dwa duże pokoje z pięknie wykończonymi łazienkami, a do naszej dyspozycji mamy także salon, kuchnia i dwa tarasy. Opiekunka domu przyrządza pyszne śniadania i za dodatkową opłatą może na miejscu nauczyć Was marokańskiej kuchni. Naprzeciwko domu znajdziecie tradycyjny hammam.  

Riad Noujoum

  Królewskie patio i bajeczny taras z dodatkowym pomieszczeniem na dachu, przypominającym berberyjski namiot. Można tu rozgościć się na stosie poduszek i zapalić fajkę wodną. Dwa apartamenty wokół patio są bardzo duże i pięknie urządzone, ale ciemne. Na wyższych piętrach pokoje są już bardziej ekonomiczne, a dwa z nich wyposażone są tylko w łóżko i umywalkę. Przy rezerwacji trzeba  zwrócić uwagę czy budżetowej oferty nie ilustrują zdjęcia lepszego pokoju, co podobno się zdarza. Pokoje na parterze są jednak bez zarzutu, a przy serwowanym na dachu  śniadaniu można się zrelaksować podziwiając z góry całą medinę.  

Riad Casa Aya

Miejsce skutecznie ukryte, długo można by błądzić w jego poszukiwaniu. Wiedzie do niego ciemny i wąski korytarz, do którego nocą początkowo strach wejść. Wnętrze, zwłaszcza cudowne patio, wynagradza jednak wszelkie niedogodności. Casa Aya wydaje się malutka, ale na kolejnych piętrach ukrywa kilka różnej wielkości pokoi i tarasów. Obsługa, chociaż czasem uroczo nieporadna, bardzo stara się aby goście mieli wszystko czego im trzeba.  

Adresy i opinie o Riadach, w których mieliśmy przyjemność mieszkać w Fezie:

Riad Noujoum, 4 bis Derb Al Horra Talaa Kebira, Fes El Bali  (Opinie na Tripadvisor) Riad Casa Aya, 46 Derb benadana ain-azliten, Fes El Bali  (Opinie na Tripadvisor) Dar El Ma, Zhak El Ma, Fes el Bali  (Opinie na Tripadvisor) Ceny:  Za noc w dwójce ze śniadaniem trzeba liczyć ok. 30-45 USD w zależności od sezonu.