BLOG PODRÓŻNICZY
Blog ➧ Regaty Sydney - Hobart

2016-04-19 16:01W drugi dzień Świąt rozpoczynają się słynne regaty z Sydney do tasmańskiego Hobart. Nigdy nie przyszło nam do głowy, że zobaczymy je kiedyś na żywo. Dzień przed startem poszliśmy podziwiać jachty w marinie. Olbrzymie, nowoczesne jednostki z różnych stron świata ustawiono przy kilku pomostach. Coś pięknego!

Sydney Hobart image image Pierwsze regaty Sydney - Hobart odbyły się w 1945 roku. Dziś, w 71-ą edycję startuje w nich 109 jachtów i ponad 1000 żeglarzy! Do pokonania mają 628 mil morskich (1170 km). Rekord na tej trasie wynosi 2 dni, 18 godzin i 23 minuty! Wygrywa pierwszy, który minie linię mety, ale brany jest też pod uwagę przelicznik klasowy, co oznacza, że mniejsze jachty też mają szansę na zwycięstwo. Trasa regat znana jest z trudnych warunków, silnych wiatrów i niesprzyjających prądów. Wiele jachtów odpada, zdarzają się kolizje, awarie i zatonięcia.

W grudniowy dzień, w południe setka jachtów pod żaglami ustawia się na starcie pod Harbour Bridge. Nad głowami krąży dziesięć helikopterów stacji telewizyjnych. Na wodach zatoki tłoczą się promy, statki, łódki wypakowane widzami. Miedzy nimi przemykaja nawet kajaki. Brzegi oblepia tłum kibiców. Każdy chce mieć najlepszy widok. My zajęliśmy miejsce na South Head, południowym krańcu dwukilometrowego przesmyku, którym jachty wypłyną na pełne morze.

sydney hobart Na dany sygnał rozpoczyna się wyścig. Najnowocześniejsze maxi jachty (60-70 stóp) już pomknęły do przodu, za nimi podążają mniejsze jednostki. Zatoka jest wąska, jachty muszą halsować. Wzdłuż brzegów, na silnikach, przesuwa się z nimi chmara łódek z kibicami. Kilka razy mało brakuje żeby doszło do zderzenia. Kilka jachtów zgłasza awarie. Tak wcześnie? Wiemy, że kolejni wycofają się niebawem, jeszcze przed kapryśną cieśniną Bassa.

Sydney Hobart Sydney Hobart Po chwili zawodnicy mijają nas w pędzie i wypadają na otwartą przestrzeń. Jak czarne kwiaty rozkwitają kolejne spinakery. Wypełniają się wiatrem i za moment stają się już tylko punkcikami na horyzoncie. Za niecałe dwa dni pierwsi z nich zawiną na Tasmanię.

Regaty Sydney Hobart Sydney Hobart