BLOG PODRÓŻNICZY
Blog ➧ Tango - 5 niezapomnianych scen

2015-07-11 02:04Co kojarzy się z Argentyną bardziej niż tango?

Tango jako muzyka i jako taniec, tango milonga. Elegancki, zmysłowy taniec, pochodzący właśnie z Argentyny i Urugwaju. Dobitny rytm wyznaczany przez charakterystyczny dźwięk bandoneonu ( też pierwszy raz słyszycie o tym instrumencie? To nie pomyłka. Ale spokojnie, my też żyliśmy w mylnym przekonaniu, że to akordeon).

Na ulicach Buenos Aires piękne taneczne pary w czerni i czerwieni nie tańczą, lecz płyną po trotuarze, ciesząc oczy turystów. Tango bary zapraszają na wieczorne milongi lub pokazy profesjonalistów.

Uliczne tango

Ze stacji metra, na której wysiadamy, uśmiecha się do nas z portretów przystojny mężczyzna w kapeluszu. Na rogu ulicy, przy której mieści się nasz hostel, ten sam mężczyzna zalotnie spogląda z graffiti. Po stroju i trochę staroświeckim uroku oceniamy go na lata 20- 30’te.

Carlos Gardner twórca tang Po kilku dniach szwędania się po dzielnicy, jego dzielnicy, przypadkiem dowiadujemy się kim był. Chadzał tymi samymi uliczkami, bywał, grał i tworzył w okolicznych barach. Carlos Gardel, cały czas towarzyszył nam w odkrywaniu okolicy. Od stacji metra jego imienia, przez okoliczne bary tango, po lekcję tanga i wizytę na prawdziwej milondze. Jego nazwisko nic nam nie mówiło, ale polubiliśmy jego szelmowski uśmiech i postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o jego właścicielu. Wtedy okazało się, że tak naprawdę znamy się od dawna. I Wy na pewno też go znacie... Jestem pewna, że nie raz słyszeliście jedno z jego słynnych tang. A stworzył ich setki! Sprawdźcie sami!

 

To spotkanie zainspirowało mnie do odszukania i stworzenia krótkiej, subiektywnej listy:

 

5 najbardziej porywających tang i wspaniałych scen filmowych z ich udziałem :)

 

Popatrzcie i posłuchajcie, a być może, tak jak my, sami zapragniecie zatańczyć tango w mrocznym klubie La Catedral w sercu Buenos Aires...

 

1. Tango Pio una cabeza, Carlos'a Gardel'a, od którego zaczęła się nasza "znajomość". Pamiętacie tą scenę z Zapachu Kobiety (ang. Scent of a Woman) z All'em Pacino? :)

 

2. Tango Santa Maria, autorstwa Gothan Project,, które rozpoznacie w zmysłowym tańcu Antonio Banderasa w Wytańczyć Marzenia ( ang. Lead the dance)

 

I w Zatańcz ze mną (ang. Shall we dance) z Richard'em Gere i Jennifer Lopez. Robi wrażenie, mimo, że Gere nie potrafi tańczyć.

 

3. Tango Roxanne, utwór na podstawie piosenki Stinga, w widowiskowej wersji z musicalu Moulin Rouge:

   

4. Więzienne Cell Block tango z musicalu Chicago. Nie jest to tango argentyńskie, ale nie mogłam się oprzeć :)

 

5. La Cuparsita, bardzo stare i chyba najbardziej znane tango. Tytuł pewnie nie budzi Waszych skojarzeń, ale ta scena na pewno tak :)