BLOG PODRÓŻNICZY
Blog ➧ W królestwie zwierząt - safari w Parku Etosha

2017-10-09 07:53Przyjechać do Afryki i nie zobaczyć Wielkiej Piątki? W Etoshy mamy szansę natknąć się na jej czterech przedstawicieli. Bez problemu spotkamy tu słonie i lwy oraz rzadkie czarne nosorożce. Przy odrobinie szczęścia może uda się wypatrzeć także leoparda.

Nie jest tajemnicą, że Park Narodowy Etosha jest jednym z najlepszych miejsc do oglądania dzikich zwierząt w Afryce. W porze suchej  całe stada gromadzą się tu wokół blisko czterdziestu wodopojów.

 W parku żyją także żyrafy, zebry, szakale, gepardy, hieny, karakale, antylopy springbok (skoczniki), kudu, impale , gnu, oryksy czy maleńkie dikdik. Etosha jest domem dla 114 gatunków ssaków.

 

Park ma jednak powierzchnię 22000 km2,  więc gdzie zaczaić się na zwierzęta, aby nie przemierzać w tą i z powrotem obszaru  wielkości Izraela?

No cóż, zaskoczę Cię.  Zwierzęta są w ciągłym ruchu, więc nie da się tego przewidzieć. Ten sam wodopój o świcie może być pusty, a zapełnić się dziesiątkami stworzeń parę godzin później.

Są jednak miejsca, gdzie przy sporej dawce szczęścia i jeszcze większej cierpliwości, mamy większą szansę zobaczyć wymarzone gatunki.

 

Wodopoje:

Okaukejo – podświetlony wodopój, gdzie przez 24h, bezpiecznie zza płotu, możemy podglądać zwierzaki; my spotkaliśmy tam słonie, żyrafy i mnóstwo nosorożców Okondeka  i  Rietfontein – duża szansa na lwy Moringa (w Halali) i Goas – podobno najlepsze miejsca na spotkanie z leopardem; w nocy przy Moringa widzieliśmy nosorożce i hieny, wielkich kotów niestety nie Sueda i Salvadora – znane są z gepardów, ale te akurat zobaczyliśmy w innej części parku i to nie przy żadnym wodopoju  

Informacje praktyczne:

  • W Etoshy jeździ się własnymi samochodami lub z wykupioną wycieczką. Poza ogrodzonymi miejscami (punkty piknikowe i noclegowe) nie wolno wysiadać z samochodu. Nie pytajcie mnie co zrobić gdy złapiecie gumę ;)
 
  • W parku znajduje się 6 miejsc oferujących noclegi. Do wyboru mamy pokoje i, znacznie tańsze, miejsca kempingowe.  Oferta Dolomite i Onkoshi  adresowana jest do zamożniejszej klienteli. Jedyną opcją są tu luksusowe domki, na przykład z jacuzzi. Namutoni to stary poniemiecki fort, a Olifanstrus oferuje jedynie kemping.   My zdecydowaliśmy się na spanie w Okaukejo i Halali, znanych z podświetlanych nocą wodopojów.
  • Noclegi w Etoshy trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza w porze suchej ( maj –październik). Więcej o noclegach i rezerwacja: https://www.nwr.com.na/resorts/
  • Kempingi są ogrodzone, ale czasem spotkamy na nich mniejsze zwierzęta, jak sowy czy szakale.
  • Prawie wszystkie campy oferują sklepy, restauracje, stację paliw i ogólnodostępne baseny. W połowie dnia, gdy upał nie daje żyć, warto zatrzymać się i trochę ochłodzić.
  • Ceny produktów i paliwa są oczywiście wyższe niż poza parkiem.
 
  • Do Parku prowadzą cztery bramy, otwierane o wschodzie słońca, zamykane równo o zachodzie.
  • Każdy dzień w parku kosztuje 80 NAD/osoba plus 10 NAD/auto
  • Czasy, mapy i informacje o samym parku znajdziecietu: http://www.etoshanationalpark.org/
  • Jeśli jesteście zwierzolubami w parku spędźcie przynajmniej 3 dni.
 

Co możesz zobaczyć...

 

A jak blisko są zwierzęta? 

Czasem za blisko. A na pewno czują się u siebie :)